Промисловість, транспортна інфраструктура, енергоефективність та їх інвестиційна привабливість

В роботі панельної дискусії «Промисловість, транспортна інфраструктура, енергоефективність та їх інвестиційна привабливість» в рамках презентації «Інвестиційний потенціал енергетики Херсонської області» інвесторам було представлено наявний потенціал відновлюваних джерел енергії на Херсонщині. Також до уваги присутніх доведено, що в регіоні всіма державними органами приділяється належна увага питанню створення максимально комфортного бізнес-середовища та сприятливого клімату для залучення інвестицій, тому область на сьогодні є однією із найбільш привабливих в Україні для впровадження на її території потужних енергетичних проектів.

Також було презентовано інвестиційний проект «Інвестиційна пропозиція по модернізації комунальних закладів Херсонської області за принципом енергосервісного контракту».

Під час презентації розкрито принцип договору про надання енергосервісних послуг, показано період окупності проекту за рахунок зменшення витрат енергоресурсів та відповідної економії коштів. Також показано успішний досвід запровадження у Новотроїцькій центральній районній лікарні аналогічного договору.

Презентовано інвестиційний проект «Національна програма раціонального господарювання «TreeCycle». Суть проекту – це мотивація домогосподарств і підприємств до раціонального господарювання, а саме до розподілу і правильної утилізації побутових відходів. Проект має на меті установку спеціалізованих вендінгових автоматів з прийому вторсировини (пластикових пляшок, алюмінієвих банок, макулатури, скла) в прикасовій зоні мережі супермаркетів.

Також компанією «GESS Ukraine» було презентовано досвід реалізації її енергоефективних проектів з використанням поновлювальних джерел енергії у сільськогосподарському секторі». «GESS Ukraine» – є українським підрозділом міжнародної компанії Green Energy Sustainable Solutions – GESS International,  енергосервісна компанія, яка пропонує рішення у сфері «зеленої» енергетики та енергоефективності для приватного сектору, бюджетних організацій та комерційних підприємств.

Компанією було представлено її досвід роботи у сфері «зеленої» енергетики та енергоефективності та приклади вже реалізованих проектів в Україні, а також про початок реалізації «зеленого» проекту на приватному сільськогосподарському підприємстві в с. Чкалове Новотроїцького району Херсонської області.

Презентація  інвестиційного проекту «Переведення котелень, що працюють на природному газі на використання твердопаливних котлів з киплячим шаром». Суть проекту полягає у можливості ефективно спалювати не тільки вугілля але й тверді побутові відходи, забезпечення жорстких екологічних вимог щодо викидів оксидів азоту і сірки без застосування громіздких і дорогих установок для очищення від шкідливих викидів, що дає значну економію в експлуатації, оскільки не потрібна додаткова витрата дорогих мазуту і природного газу.

За результатами роботи секції Департаментом житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу обласної державної адміністрації спільно з «RECOM AG», «GESS Ukraine», громадською спілкою «Фонд розвитку та інновацій житлово-комунального господарства» опрацьовується технічні моменти щодо можливості будівництва цими компаніями на території області потужних сонячних електростанцій.

«Транспортна інфраструктура», головним завданням якої була презентація транспортного потенціалу області, програм залучення інвестицій у розвиток Міжнародного аеропорту «Херсон», Херсонського та Скадовського морських портів, розвитку водного судноплавства та телекомунікації.

До уваги присутніх були представлені наступні інвестиційні проекти:

  1. Презентація Міжнародного аеропорту «Херсон» та перспективні напрямки його подальшого розвитку.

Депутатом обласної ради Рожковим Ю.Г та спеціальним гостем з Асоціації «Аеропорти України» цивільної авіації Трескунов Є.О.  представлено поточний стан аеропорту, розвиток на 2016 – 2018 роки, розглянуто впровадження інвестиційних проектів з будівництва митного вантажного складу, готелю та реконструкції 2 поверху аеровокзалу.

  1. Розвиток малої авіації на базі Скадовського аеродрому.

В.о. директора КП ХОР «Херсонські авіалінії» Усіком Г.М.  представлено проект з відновлення роботи малої авіації на території області з наданням безпечного, якісного сервісу для клієнтів.

Розглянуто перспективи відновлення аеродрому «Скадовськ», необхідного обсягу інвестицій.

  1. Презентація інвестиційних проектів розвитку ДП «Скадовський морський торговельний порт».

Керівництвом Скадовської філії «Адміністрація морських портів України» в рамках презентації розглянуто поточний стан порту, перспективи залучення інвестицій в проведення реконструкції причалів, інвестування в портову інфраструктуру на основі концесії, відновлення роботи портопункту Хорли, запуску поромних ліній.

  1. Презентація інвестиційних проектів розвитку ДП «Херсонський морський торговельний порт».

Начальником Херсонської філії ДП «Адміністрація морських портів України» Рижковим І.А. презентовано поточний стан порту, інвестиційні проекти з організації рейдової стоянки в районі Тендрівської коси,  будівництва додаткових силосів зернового терміналу (друга черга) ємністю 12,8 тис. тонн, технічне переоснащення перевантажувального комплексу на причалі № 6 (Компанія «Дніпро Карго Лімітед»), будівництва механізованого складу підлогового зберігання зерна обсягом 16 тис. тонн (ПАТ «Херсонський КХП»), будівництва механізованого складу підлогового зберігання зерна обсягом 20 тис. тонн і реконструкція причальної галереї транспортування зерна (ПАТ «Херсонський КХП»), будівництво причалу естакадного типу уздовж причалу №10 на умови концесії (ПАТ «Херсонський КХП»).

  1. Будівництво портопункту в районі с.Софіївка Білозерського району.

Начальником Херсонської філії ДП «Адміністрація морських портів України» Рижковим І.А. піднято питання щодо можливої перспективи організації порту в с.Софіївка для прийому частини вантажів які плануються відправляти в рамках організації нового шовкового шляху ЄС – Україна – Грузія – Азія.

  1. Презентація інвестиційного проекту побудови на території єдиної мережі ретрансляції в цифровому форматі на основі системи МІТРІС.

Директор ТРК «Техносистема» Єлігулашвілі С.Л. представив проект побудови на території області єдиної мережі ретрансляції, що дозволить 100% покрити область єдиною телеінформаційною мережею (Інтернет, телебачення, відеоспостереження) в форматі високої якості.

Розглянуто варіанти залучення інвестицій та подальшої співпраці.

В рамках роботи панельної дискусії гостям та учасникам Форуму було презентовано потенціал області, окреслені проблемні питання, що потребують вирішення шляхом залучення інвестицій у виробництво. Надано характеристику та ключові аспекти інвестиційної привабливості промислового комплексу області, у тому числі здійснено огляд основних показників роботи промислового комплексу за 5 років, провідних промислових підприємств, що є візитівкою області, а також наведена інформація про запаси корисних копалин, що можуть бути використані у промисловому виробництві та інших галузях господарства.

В процесі обговорення основних пріоритетних напрямків розвитку промислового комплексу області з презентацією інвестиційного проекту «Комбайн України» виступив Олійник Олександр Анатолійович – голова правління ТОВ НВП «Херсонський машинобудівний завод». Суть проекту полягає у створенні на базі ТОВ НПП «Херсонський машинобудівний завод» виробництва сучасних високопродуктивних комбайнів для оновлення технічного парку сільгоспвиробників, сприяння розвитку вітчизняного комбайнобудування і забезпечення ефективного виробництва товарного зерна в суспільно-організованому аграрному секторі при підтримці держави і приватного бізнесу. Вартість проекту – 300 млн грн.

З презентацією потенційних можливостей по реалізації проекту створення спільного виробництва електробусів компанії «AZAD Group of companies» (Індія) виступив Путілов Станіслав Ісидорович – генеральний директор ТОВ «Механічний завод». Головним проблемним питанням, яке буде вирішено завдяки реалізації даного проекту – підвищення енергоефективності та екологічності комунального транспорту м. Херсона та Херсонської області.

Суть проекту полягає у створенні спільного підприємства по виробництву електробусів на базі ТОВ «Механічний завод», яке на першому етапі передбачає крупновузлове виробництво з імпортних комплектуючих, а вже за 5 років питома вага вітчизняних комплектуючих має сягнути 70 %.

З презентацією проекту виробництва біопозитивного стінового матеріалу за ресурсозберігаючими технологіями виступив Сліпий Сергій Миколайович – директор ПрАТ «Новокаховський завод силікатної цегли». Мета проекту полягає у розробці Бургунського родовища вапняків, початку видобутку вапнякового каменю, виробництві товарного вапна, для забезпечення вапняком металургійних підприємств та вапном підприємств по виготовленню будівельних матеріалів, виробництві енергоефективного ресурсозберігаючого стінового матеріалу – карбонатної цегли, а також утилізації викидів СО2. Орієнтовна вартість реалізації проекту – 1 млн дол. США.

Також присутнім на прикладі проекту створення швейного виробництва у м. Генічеськ доведено, що Херсонщина є надійним партнером для вітчизняних інвесторів. Дармороз Володимир Миколайович – голова правління ТОВ «Швейна фабрика «ВіД», розкрив суть проекту, який полягає у реконструкції колишньої ткацької фабрики у м. Генічеськ площею 6000 м2 (земельна ділянка 2 га), під розміщення філіалу ТОВ «Швейна фабрика «ВіД» (м. Херсон) по виробництву швейних виробів, потужністю 15 000 одиниць на місяць зі створенням додаткових 200 робочих місць.

З метою розвитку пріоритетних секторів економіки, а саме високотехнологічної інженерії та переробної промисловості, створення екологічно чистого виробництва, виступив Дяченко Андрій Андрійович – Каховський міський голова, з презентацією створення промислової зони м. Каховки. Суть проекту полягає у створенні у східній частині м. Каховки, на земельній ділянці площею 97 га промислової зони (потенційного індустріального парку). Загальна вартість проекту 4,2 млн. євро. Очікуваним результатом має стати  будівництво промислових підприємств, створення 880 нових робочих місць, збільшення обсягів реалізації промислової продукції, залучення інвестицій. Промислова зона має задовольнити потреби як компаній з прямими іноземними інвестиціями, так і вітчизняні компанії, які шукають стабільні та придатні умови для розміщення своїх виробництв.

За попередніми результатами панельної дискусії як учасники Форуму, так і ініціатори проектів, позитивно оцінили як рівень підготовки, так і змістовність презентованих проектів, зацікавленість до деяких з них була виявлена вже під час презентацій.