Таврійські горизонти 2018

Шановні гості та партнери!

21 вересня 2018 року у м.Київ відбувся

Херсонський міжнародний економічний форум

Форум організовано за підтримки:

Таврійські Горизонти 2018 це:

учасників
дипломатичних
з інших країн

ОАЕ

Фінляндія

Болгарія

Нідерланди

В’єтнам

Палестина

Молдова

Білорусь

Бельгія

Ірак

Іран

США

Польща

Малайзія

Литва

Аргентина

Румунія

Словаччина

Швеція

Туреччина

Ізраїль

КНР

Угорщина

Узбекистан

Канада

Цього річ він зібрав понад 600 учасників з 25 країн світу, серед них 7 голів дипломатичних місій, народні депутати України, представники міжнародних фінансових і донорських організацій, центральних органів виконавчої влади, вітчизняних та іноземних інвестиційних компаній, банківських установ й інституцій громадянського суспільства.

Цього року Стратегічна сесія проходила під гаслом «Інвестиції на кордоні»

Модератором сесії виступив голова Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв, який поділився досвідом становлення Херсонщини на міжнародному рівні після отримання статусу прикордонної території, фактами про зміни в показниках інвестиційної діяльності, зовнішньоекономічної діяльності, динаміку основних економічних показників у 2012-2017 роках. Так, голова обласної державної адміністрації зазначив, що протягом 2016-2018 років в області реалізовано близько 30 масштабних інвестиційних проекти у різних сферах на суму більше 5,6 млрд грн. В результаті їх впровадження за 2017 рік та перше півріччя 2018 року до зведеного бюджету надійшло близько 57 млн грн. податків та зборів. Створено близько 600 нових робочих місць. До кінця поточного року очікується завершення будівництва ще 26 інвестиційних проектів вартістю понад 6,2 млрд грн, серед яких агропромислові комплекси, рекреаційні об’єкти та нові сонячні й вітроелектростанції.

Даніель Білак, голова Наглядової ради ДУ «Офіс із залучення та підтримки інвестицій», UkraineInvest зауважив, що однією із ключових ролей залучення інвестицій в розвиток не тільки регіону, а й України взагалом, є усунення штучних перешкод, які виникають на шляху впровадження проектів, та особисте супроводження інвесторів на всіх етапах.

Під час обговорення особливу увагу присутні приділили розвитку міжнародного аеропорту «Херсон». Так, керівник області впевнений, що розвиток летовища напряму залежить від залучення коштів інвестора, а саме від впровадження державно-приватного партнерства. До речі, відповідний законопроект вже пройшов перше читання у Верховні Раді України.

На стратегічній сесії засновник і партнер ТОВ «Авіаплан» Євген Трескунов презентував авіаційну складову Херсонської області. Він зазначив, що для зростання пасажиропотоку необхідні наступні фактори: соціальне забезпечення населення в зоні обслуговування, динамічний розвиток економіки, активні інвестиції і туристичний потенціал.

Завантажити презентацію

Так, генеральний директор компанії Vindcraft Ukraina LLC пан Карл Стурен та віце-президент компанії NBT AS пан Борге Творг поділилися з присутніми успішним досвідом ведення бізнесу на межі з тимчасово окупованою територією АР Крим та готовністю і далі працювати на території Херсонської області.

Для підтвердження намірів про те, що область рухається у правильному напрямі: енергетичної, економічної незалежності, деокупації Криму мирним шляхом, було укладено меморандуми щодо реалізації проектів на 625 млн дол. США.

Так, заступником Міністра інфраструктури України Юрієм Лавренюком, головою Херсонської обласної державної адміністрації Андрієм Гордєєвим та головою Херсонської обласної ради Владиславом Мангером було підписано Меморандум щодо сприяння та кооперації у реалізації пілотних проектів у формах державно-приватного партнерства в Херсонській області.

Також у ході Форуму підписали такі документи:

Меморандум про співпрацю та партнерство з президентом благодійної організації «Всеукраїнський благодійний Таврійський фонд» Миколою Баграєвим. Зокрема, було оголошено дату проведення XVII Всеукраїнського благодійного фестивалю «Чорноморські ігри» – 26-28 липня 2019 року, який традиційно проходить у м.Скадовськ.

Укладено План спільних дій щодо реалізації проекту міжнародної технічної допомоги «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні» з директором Міжнародної організації права розвитку в Україні Леваном Дучідзе та головою Каланчацької селищної ради Володимиром Зінчуком, який передбачає забезпечення функціонування центру надання адміністративних послуг Каланчацької об’єднаної територіальної громади.

Меморандум про співпрацю щодо реалізації проекту в галузі відновлювальної енергетики у Херсонській області з віце-президентом компанії NBT AS паном Борге Творг. Проект передбачає будівництво вітрової електростанції потужністю 250 МВт на території Чаплинського району. Обсяг інвестицій – 370 млн.євро. Термін реалізації – ІV квартал 2019 року.

Меморандум про співпрацю щодо реалізації проекту в галузі відновлювальної енергетики у Херсонській області з директором ТОВ «Дніпро-Бузька Вітрова електростанція» Віталієм Шубіним. Проект передбачає будівництво вітрової електростанції потужністю 110 МВт на території Білозерського району. Обсяг інвестицій – 165 млн.євро. Початок реалізації проекту запланований на І квартал 2019 року. Крім того, Меморандумом передбачено поліпшення соціальної інфраструктури.

Меморандум про співпрацю щодо реалізації проекту туристично-рекреаційної сфери в Херсонській області з президентом Канадсько-Української торгової палати Зеноном Потічним у присутності Надзвичайного та Повноваженого Посла Канади в Україні пана Романа Ващука.

Меморандум про наміри щодо створення підприємства з іноземними інвестиціями між генеральним директором Товариства з обмеженою відповідальністю Швейна Фабрика «ВІД» Володимиром Дарморозом та директором Товариства з обмеженою відповідальністю «RENESANS GROUP INVEST» Шавкатом Рахмедовим у присутності голови обласної державної адміністрації Андрія Гордєєва та Надзвичайного й Повноважного Посла Республіки Узбекистан в Україні пана Алішера Абдуалієва.

Меморандум про співпрацю щодо реалізації інвестиційного проекту з будівництва комплексу для приймання, зберігання, змішування та фасування мінеральних добрив на території Херсонської області з генеральним директором ТОВ «ТерраТарса Україна» Андрієм Гоголевим. Обсяг інвестицій – 7 млн дол.США. Термін реалізації проекту – ІІІ квартал 2020 року.

  • Угода про співпрацю з президентом Асоціації «Національна туристична організація України» Іваном Ліптугою. Угода передбачає створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розбудову туристичної інфраструктури, реалізацію інноваційних проектів, спрямованих на зростання попиту на туристичні послуги, збільшення надходжень від реалізації туристичних послуг.

Меморандум про співпрацю щодо спільних намірів у напрямку залучення інвестицій в реалізацію інвестиційного проекту «La Perla Azzurra» на території Херсонської області з директором приватного підприємства «Компанія «Майстер Фіш» Борисом Гончаренко. Меморандум узгоджує спільні дії в напрямку провадження інвестиційної діяльності у курортно-рекреаційній галузі в межах Скадовського району. Зокрема, це будівництво об’єктів рекреації вздовж озера Устричне на площі майже 600 га.

Меморандум про співпрацю та розширення можливостей конкурування українських виробників на світовому ринку з директором ТОВ «Аграрний центр» Тетяною Каськів. Меморандум сприятиме в налагодженні збуту сільськогосподарської продукції херсонських товаровиробників та пошуку нових партнерів для розвитку агропромислового комплексу області.

Крім того, в рамках Форуму відбулось засідання делегації членів Міжнародного трейд-клубу (МТК) для проведення В2В переговорів з підприємцями Херсонської області на чолі з президентом МТК, економічним радником посольства Китаю паном Лю Цзюнем.

Цьогоріч участь у В2В переговорах з херсонськими підприємцями взяли понад 30 бізнесменів і радників з економічних питань посольств таких країн, як Малайзія, Іспанія, Аргентина, Литва, ОАЕ, Румунії, Бельгії, Туреччини, Ізраїлю, Китаю.

Члени делегацій відзначають, що Херсонщина володіє багатими натульними ресурсами та гарно розвиває альтернативну енергетику.

В рамках панельної дискусії «Туристична інфраструктура за міжнародними практиками – інвестиційні перспективи для Херсонщини» учасникам презентовано туристичний потенціал Херсонщини.

Модератором панелі виступив Іван Ліптуга, президент Національної туристичної організації України, радник першого віце-прем’єр-міністра – міністра економічного розвитку і торгівлі України.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ

Більше 1000 об’єктів відпочинку, оздоровлення та розміщення надають послуги гостям Таврійського краю. З них 49 дитячих, 60 садиб зеленого туризму, 51 готельний комплекс. Загальний ліжковий фонд понад 100 тис. місць. На цьому було наголошено заступником голови облдержадміністрації Андрієм Балонєм.

В ході дискусії він розповів, що в аеропорту «Херсон» регулярно здійснюються рейси Стамбул-Херсон-Стамбул (авіакомпанії «Turkish Airlines»), Херсон-Київ («Міжнародні авіалінії України»), компанією «Браво» – міжнародні чартерні рейси у напрямку Хургади, Шарм-Ель-Шейху(Єгипет), Анталії, Даламан (Туреччина), Любліну (Польща).

За яскравими враженнями та неповторними емоціями в область приїжджає вже понад 3,5 млн. гостей. За 8 місяців поточного року у приватних цілях Херсонщину відвідало майже 15 тис. іноземців. Топ-5 країн-відвідувачів Херсонщини: Туреччина, Німеччина, Ізраїль, США, Італія. «У життя втілюються різноманітні інфраструктурні проекти, що сприяють подальшому розвитку туризму на території області, зокрема, будівництво яхт-клубів, дельфінаріїв, аквапарків, готельно-апартаментних комплексів, кінно-спортивних клубів, бальнеологічних центрів, відновлення регулярних пасажирських перевезень та екскурсій по Дніпру, тощо», – підкреслив Андрій Балонь.

Він також зазначив, що є реальна потреба в інвестуванні в матеріально-технічну базу вже наявних ресурсів, а також створенні додаткової платформи для розміщення, відпочинку, оздоровлення, супутніх туристичних послуг.

Крім того, обласною державною адміністрацією було представлено проект розбудови курорту на березі Чорного моря «La Perla Azzurra & Costa Azzurra». У ході панельної дискусії головний архітектор Херсонської області Григорій Ходін розповів про можливості інвестування в будівництво готелів, аквапарків та іншої туристичної інфраструктури на загальній площі близько 800 га. Загальна сума необхідних інвестицій –  близько 1 млрд євро. Зі свого боку обласна влада гарантує забезпечення підведення необхідних інженерних та інфраструктурних комунікацій.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ

Ще одним об’єктом для залучення інвестицій є проект з будівництва «Tavria SPA Resort», який передбачає використання унікальної технології залишків виноградно-винної галузі. Марк Шухман, керівник Департаменту з питань розвитку туризму ПрАТ «ДМК «Таврія» пропонував присутнім під час презентації виступити партнером у реалізації зазначеного проекту. У ході дискусії він розповів, що проект передбачає: реконструкцію існуючої будівлі – колишнього санаторію Таврія – у сучасний готель на 59 номерів від класу економ до люкс, облаштування паркової ландшафтної зони, будівництво конференц-зали, ресторану, фітнес зони, пляжу, СПА-центру. Площа земельної ділянки – 0,78 га, а площа забудови – 3978 кв.м, в т.ч. – 697 кв.м. нового будівництва.

До того ж, перспективним напрямком розвитку туризму Херсонщини є розбудова Арабатської Стрілки, яка може стати ще одним курортом міжнародного рівня.

В рамках співробітництва з Канадсько-Укаїнською торговою Палатою її президент Зенон Потічний ознайомив присутніх інвестиційним проектом, який буде реалізовано за участю канадських інвесторів на території Генічеського району.

Дискусійна платформа «Агропромисловість – платформа для розвитку».

Концепція заходу полягала у висвітленні переваг інвестування у розвиток сільського господарства Херсонської області, презентації найактуальніших на сьогоднішній день інвестиційних векторів агропромислової галузі Херсонщини та представленні експортного потенціалу аграрного сектору регіону.

У ході свого виступу заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева зробила акцент на інноваційному підході до розвитку аграрного сектору на Херсонщині, який спрямований на досягнення європейських стандартів. Вона наголосила на необхідності державної підтримки АПК та важливості розвитку логістичної інфраструктури, для можливості експортування агропромислової продукції закордон.

Координатор програм розвитку ФАО в Україні Михайло Малков озвучив змістовні пропозиції, серед яких: застосування новітніх технологій покращення стану землі та відтворення лісосмуг в Херсонській області.

Під час дискусійної платформи особливу увагу приділили обговоренню питання впровадження сучасних концепцій органічного виробництва президентом Союзу виробників органічних продуктів «Органічна Україна» Оленою Березовською та незалежним консультантом з експорту органічної продукції з України Марією Махновець.

Активну участь в обговоренні взяла національний менеджер проекту ITC «Сприяння виходу малих і середніх підприємств плодоовочевого сектору на зовнішні ринки та включення їх у ланцюжки доданої вартості» Олена Коломойцева.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ

Заступником директора Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації Маргаритою Степановою було окреслено найважливіші стратегічні напрямки розвитку агропромислового комплексу, зокрема презентовано проекти з формування плодоовочевого хабу через розвиток об’єктів переробки плодоовочевої продукції, представлені бізнес-пропозиції щодо створення об’єктів імпортозаміщення та нішевого виробництва сільськогосподарської продукції.

Крім того, учасники заходу мали можливість ознайомитися з концепцією інвестиційного проекту, розробленого з метою диверсифікації виробництва ТОВ «Плодоовочевий комбінат «Херсон»» у напрямку створення додаткових потужностей з заморожування та сушіння плодоовочевої продукції, представлена керівником ТОВ «Плодоовочевий комбінат «Херсон»» Оксаною Баденко.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ

 Також увазі слухачів було представлено матеріали стосовно впровадження наукових технологій на прикладі інноваційної продукції ТОВ НВП «5 ЕЛЕМЕНТ», зокрема нано-добрив, презентовані генеральним директором Володимиром Білим.

Окрема панельна дискусія Форуму була присвячена презентаціям економічних та інвестиційних стратегій об’єднаних територіальних громад Херсонщини, потенційним інвесторам були запропоновані конкретні інвестиційні майданчика для реалізації нових бізнес ініціатив в громадах.

Модератором панельної дискусії виступив координатор проектів ГО «Інститут громадянського суспільства» Маркіян Дацишин, який детально розповів про міжнародні проекти технічної допомоги, у яких успішно беруть участь громади України й тим самим зміцнюють власні місцеві бюджети.

«Ще у 2017 році ми провели масштабне опитування серед 50-ти об`єднаних громад України з одним питанням: «Куди громади хочуть вкладати кошти у своїх ОТГ?». Відповіді були однаковими скрізь – сонячна енергетика, вирощування овочівництва, розвиток туристичної галузі. Та при подальшій роботі у цих напрямках виникла проблема зі спілкуванням громад із потенційними інвесторами, невмінням правильно зацікавити у створенні бізнесу саме у своїх громадах. Саме в цьому напрямку ми співпрацюємо з громадами, і Херсонщини, в тому числі».

Директор Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону України Сергій Шаршов звернув увагу учасників платформи:

«Слід звернути увагу, що саме завдяки Закону України «Про об`єднання територіальних громад» і «Про співробітництво територіальних громад» на сьогоднішній день у місцевих бюджетах зосереджено більше половини державних коштів – 51 відсоток. Близько 40 відсотків українських територій покриті саме об`єднаними територіальними громадами, тому завдання Міністерства й Уряду зробити так, аби області, які є алмазами, стали громадами-діамантами!».

Окрім того, значну увагу дискусії звернули на формування в громадах Центрів надання адміністративних послуг, про що детально розповіла координатор відділу впровадження політики Програми «U-LEAD з Європою» Марія Тищенко.

Вона розказала про діючу програму «Side», у рамках якої обираються ОТГ, в яких здійснюватиметься програмна й технічна підтримка по створенню ЦНАПів надсучасності і навіть мобільних центрів надання адміністративних послуг «на колесах».

Так, від Херсонщини 6 громад виявили бажання взяти участь у даній програмі й позмагатися за право отримати додаткову допомогу задля наближення послуг до населення.

Пан Мустафа Саіт-Аметов, програмний координатор ПРООН в Україні, доповів про можливості об’єднання зусиль на місцевому рівні для досягнення цілей сталого розвитку.

Також присутні голови ОТГ презентували власні інвестиційні проекти, які можуть значно вплинути на бюджет та інфраструктуру громади.

Серед них: презентація «рожевого» Лемурійського озера в Присиваській ОТГ, концепція розвитку прибережної зони озера Біле в Білозерській ОТГ, будівництво сучасного свинокомплексу в Кочубеївській ОТГ, вільні земельні ділянки найбільш привабливі для інвесторів в галузі альтернативної енергетики, агропромисловому комплексі, туристичній сфері на території Тавричанської ОТГ, «Фішкою» панелі стала презентація спільного проекту Тавричанської, Присиваської та Асканія-Нова ОТГ Green ways «Соляна дорога» за досвідом країн Європейського Союзу.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ

Також було обговорено домовленості про підписання Меморандуму про співпрацю між зазначеними Тавричанською, Асканійською та Присиваською об`єднаними територіальними громадами та Агенцією регіонального розвитку Таврійської об`єднаної територіальної громади для реалізації зазначеного проекту.

Вперше під час Форуму були представлені проекти державно-приватного партнерства та приватизації в рамках панельної дискусії «Прозора приватизація та державно-приватне партнерство».

Модератором панелі виступив Юрій Гусєв – радник Міністра інфраструктури України.

Топовою темою для обговорення стала концесія ДП «Херсонський морський торговельний порт» презентована Олегом Кудашовим, радником з питань державно-приватного партнерства в країнах Європи та Центральної Азії IFC.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ

Начальником відділу стратегічного планування та розвитку ДП «Адміністрація морських портів України» Володимиром Шемаєвим окреслено можливості розвитку морських портів Херсон і Скадовськ, розкрито можливості їх розвитку на умовах державно-приватного партнерства.

Заступником голови Фонду державного майна України Юрієм Нікітіним було представлено об’єкти, що підлягають приватизації відповідно до нового законодавства, у тому числі об’єкт великої приватизації – Херсонська ТЕЦ.  Ряд об’єктів малої приватизації запропоновано інвесторам начальником регіонального відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, АР Крим та м.Севастополі Галиною Теслюк.

Начальником відділу інтелектуальної власності та підтримки винахідництва Державної інноваційної фінансово-кредитної установи України Яною Підлісною окреслено основні фінансові інструменти для реалізації інноваційних та інвестиційних проектів Херсонської області. Наголосила на тому, що державно-приватне партнерство – це гарантія інвестора.

Активну участь у обговоренні питань концесії та державно-приватного партнерства взяв директор Департаменту залучення інвестицій Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Андрій Демчук.

Панель Креативна економіка

Панель «Креативна економіка та урбаністика» представляла Громадська організація «Бізнес-асоціація «МИ-ХЕРСОНЦІ»  та презентувала наступні проекти:

Презентація потенціалу розвитку IT-сфери Херсонської області , спікер – Катерина Шелдагаєва, керівник IT-рекрутингової компанії KAgency, член Бізнес-асоціації «МИ-ХЕРСОНЦІ»;

Презентація проекту “Tavrida Active Park», Вячеслав Костенюк, директор Агентства регіонального розвитку, м. Нова Каховка;

Проект «Урбанізація Генічеська – шлях до створення курортно-туристичного міста», спікер – Ольга Осташевська , керуючий справами Генічеського міськвиконкому;

Проект ревіталізації «Лебединого озера», спікери – Валерій Боржков, депутат Херсонської міської ради, директор Тойота Центр Херсон «Авто-плаза», член Бізнес-асоціації МИ-ХЕРСОНЦІ; Артур АЙМЕТОВ, переможець конкурсу ескізних проектів реконструкції локації «Лебединка», архитектор, дизайнер інтер’єру, ландшафта, візуалізатор;

Проект імпакт-інвестування: Центр креативних індустрій «Арт-платформа «Турбіна» та Urban_CAD, спікер – Ганна Касаткіна, інтернет-маркетолог, член Бізнес-асоціації МИ-ХЕРСОНЦІ ;

Панель «Креативна економіка та урбаністика» відвідало близько 50 слухачів, які приймали активну участь в обговоренні вищезазначених проектів.

По закінченню інвестиційного форуму «Таврійські горизонти 2018» та презентацій, представники Громадської організації «Бізнес-асоціація «МИ-ХЕРСОНЦІ» знайшли нових партнерів для своїх проектів та обговорили подальші кроки для розвитку Херсонського регіону.

Земляцтво

Під час засідання “Земляцтва Херсонщини” херсонці отримали відзнаки “За заслуги перед громадою та перед містом”.

Зокрема, нагороду отримав голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв, генеральний директор ТОВ «НВП «5 ЕЛЕМЕНТ» Володимир Білий, заступник голови облдержадміністрації Євген Рищук, ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України Станіслав Ніколаєнко, перший віце-президент міжнародної громадської організації “Земляцтво Херсонщини”  Михайло Кушнаренко.

Крім того, під час засідання Міжнародна громадська організація “Земляцтво Херсонщини” та Херсонська облдержадміністрація підписали Меморандум про співпрацю.

 “Думаю, що своєю роботою ми виправдали довіру. Разом працюватимемо на благо рідної Херсонщини! До того ж, сьогоднішній Форум приверне велику увагу й інтерес до нашої області”, – відзначив голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв.

“Цей захід є підтвердженням того, що Херсонщина потребує підтримки на національному рівні”, – наголосив президент Земляцтва Юрій Гусєв.

Виставка

Водночас в ході Форуму потенціал агропромислового комплексу області представлявся в рамках експозиції, яку наповнювали виробники аграрної галузі регіону, зокрема презентувавши власну експортоорієнтовану продукцію. Брендову продукцію представили АФ Радгоcп «Білозерський», ТОВ «Наш продукт», ПраТ Дім марочних коньяків «Таврія», ПП «Пані Крістіна», ТОВ «Плодоовочевий комбінат «Херсон»», Інститут зрошуваного землеробства, ТОВ НВП «5 ЕЛЕМЕНТ»